LIGA BEZ BARIÉR

MČR DRUŽSTEV

Průběžné pořadí, Liga bez bariér 2023 

Pořadí Oddíl Body Skóre
1. SK Janské Lázně  20 26:5 
2. STK TPP Senec  20 24:7 
3. TJ Čechie HK  16 20:14 
4. TJ Sokol Lhůta  16 18:10 
5. TJ Labe Kolín A  12 15:14 
6. ČSMPS  12 17:17 
7. SK VD Brno A  8 14:19 
8. TJ Slovan Praha 8 9:20
9. SK VD Brno B 4 6:24
10. TJ Labe Kolín B 4 5:24

 
 

Dlouhodobá soutěž ve stolním tenise TP, bez omezení handicapu, vznikla na základě nedostatku turnajů pro handicapované hráče, v období po roce 2005, kdy byl ČSTPS odříznut od všech obvyklých zdrojů financování.


Za vznikem této akce stál bývalý předseda oddílu SK Janské Lázně a dlouhodobí předseda STK stolního tenisu při ČSTPS, pan Petr Bureš.


Po ukončení členství ČSTPS v ČPV došlo k odstřižení organizace od státních příspěvků a dotací na činnost, nejen oddílům stolního tenisu, ale všem sportům v organizaci. O platnosti tohoto ukončení zde psát nechci, informace jsou veřejně dohledatelné. Proto vznikla myšlenka, získat finanční prostředky na pořádání dlouhodobé soutěže pro handicapované stolní tenisty. Toto se povedlo a před sedmnácti lety (ročník 2020 se nekonal z důvodu covidové pandemie) tak vznikl turnaj, který vždy nesl jméno hlavního sponzora soutěže.


Turnaj je ustanoven, jako turnaj družstev a za svou dlouhou dobu trvání procházel vývojem, až do dnešní podoby. Jednotlivá kola se odehrávala v několika městech (Jičín, Praha, Klučov, Český Brod, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Hradec Králové, Sadská) a hernách oddílů, nebo v pronajatých prostorách. Vždy to však bylo s ohledem na finanční stránku věci, v dosahu mužstev, výjimku tvoří pouze družstvo Sokola Lhůty. Jednotlivá kola se konají převážně v sobotu a až na výjimky jsou jednodenní. Do hry jsou zapojeni hráči všech výkoností. Herní systém se přizpůsobuje počtu přihlášených mužstev, což je většinou osm, nejčastěji se hrálo ve dvou skupinách s postupem prvních dvou družstev do finálového kola.  Několik let po sobě, tato soutěž probíhala i za účasti družstva ze Slovenska.


Kromě cestovného, vše ostatní hradí pořádající oddíl Ligy bez bariér, SK Janské Lázně ze sponzorského daru, v poslední době i z dotací státu.